Rafał, bo tak ma na imię nasz laureat, zdobył III miejsce w dziedzinie fotografii w XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” ŚWIAT ZA 100 LAT. W zeszły piątek, tj. 15 września 2023 r. nagrodę wręczył mu dyrektor oddziału warmińsko-mazurskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Pan Mateusz Szkaradziński. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom, jak również wszystkim biorącym udział!
Mamy ogromną przyjemność podzielić się z Wami niesamowitymi wieściami! W minionym tygodniu, a dokładnie od 5 do 8 września 2023 roku mieliśmy niezwykłą okazję wziąć udział w wycieczce do ośrodka wypoczynkowego "Kołatek".
To była wyjątkowa przygoda, pełna radości, śmiechu i niezapomnianych chwil. Dla wielu uczestników był to pierwszy raz, kiedy mieli okazję wziąć udział w takiej wyprawie!
Nasi uczestnicy mieli okazję spróbować wielu aktywności na świeżym powietrzu, takich jak różnorodne zawody sportowe czy spacery po urokliwym otoczeniu ośrodka. Nie zabrakło również relaksu w tawernie i nad wodą oraz wspólnych wieczornych ognisk, gdzie piekliśmy kiełbaski i słuchaliśmy muzyki.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim pracownikom ośrodka "Kołatek" za ich niezwykłą gościnność i zaangażowanie w zapewnienie nam komfortu i radości podczas pobytu. Dzięki Wam ta wycieczka była wyjątkowa!
Duma, radość i wzruszenie!
Czternasty lipca był dla nas szczególnym dniem, ponieważ tego dnia obchodziliśmy 30-lecie istnienia naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Szczytnie! To trzydzieści lat pełnych wyzwań, sukcesów, miłości oraz niezliczonych uśmiechów naszych niesamowitych uczestników. Od samego początku naszej działalności dążyliśmy do tworzenia miejsca, w którym każdy mógłby rozwijać swoje umiejętności, zdobywać nowe doświadczenia i czerpać radość z codziennych zajęć. Dziękujemy naszym niezastąpionym pracownikom, którzy przez te lata angażowali się z pełnym sercem, pomagając naszym uczestnikom osiągać sukcesy. Dziękujemy naszym uczestnikom za ich niezłomną determinację, pozytywne podejście i inspirację, jaką dostarczają nam każdego dnia. Dziękujemy również naszej wspaniałej społeczności za wsparcie i zaufanie, które nam okazujecie. Razem tworzymy miejsce, w którym każdy jest ważny! ❤️ Wszystko, co osiągnęliśmy przez te lata, jest wynikiem wspólnego wysiłku i pasji. Jesteśmy przekonani, że przed nami jeszcze wiele wspaniałych lat pełnych osiągnięć i wzruszeń. Życzymy sobie i naszym uczestnikom nieustającej radości, sukcesów oraz nowych wyzwań do zdobycia. Niech to będzie kolejne trzydzieści lat pełnych inspiracji i nadziei!
Dziękujemy Wam wszystkim za to, że jesteście częścią naszej historii i wspólnie z nami celebrujecie to ważne wydarzenie!
Dnia 4 kwietnia 2023 odbyło się spotkanie wielkanocne uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Szczytnie. Ponownie zawitaliśmy w tym celu do Restauracji Grota, w której to nie zabrakło świątecznie przystrojonych stołów uginających się od tradycyjnych świątecznych dań. Na początku spotkania odbył się występ artystyczny, który przygotowali sami uczestnicy. Przybliżyli oni wszystkim obecnym tradycje związane ze świętem Wielkiej Nocy. Po zakończeniu występu, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej, Pani Dorota Studniak, wygłosiła przemówienie, w którym to podziękował uczestnikom za ich zaangażowanie, twórczość i wysiłek, jakie włożyli w przygotowanie występu.
Po przemówieniu, wszyscy uczestnicy, terapeuci i goście zgromadzeni w restauracji składali sobie życzenia świąteczne. Następnie wszyscy razem zasiedli do stołu, by delektować się świątecznym śniadaniem, który został przygotowany specjalnie na tę okazję.
Choć nasi uczestnicy pracują ciężko każdego dnia podczas przygotowywanych dla nich zajęć, to w zeszły piątek, tj. 10 lutego 2023 przyszedł w końcu czas na upragnioną zabawę :)
Dzięki uprzejmości restauracji Grota w Szczytnie mieliśmy okazję bawić się na balu z okazji zakończenia karnawału. Tańcom nie było końca, znalazło się również miejsce na konkursy i oczywiście została wybrany Król i Królowa balu!
Poniżej nasza fotorelacja :)
Ostatnio, tj. 20 grudnia w naszym Warsztacie odbyła się Wigilia. Mieliśmy okazję posiedzieć razem przy wspólnym stole, życzyć sobie wszystkiego co najlepsze i świętować Dzień Bożego Narodzenia
Na pracowni gospodarstwa domowego uczestnicy wraz z instruktorami przyszykowali na ten dzień mnóstwo tradycyjnych, świątecznych dań.
A na koniec odwiedził nas sam Święty i obdarował drobnymi upominkami :)
Dnia 14 lipca 2022 roku na działce odbyło się oficjalne zakończenie roku terapeutycznego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Podczas tego wydarzenia zostały wręczone nagrody w różnych kategoriach np. za dodatkową pracę na rzecz placówki czy za samodzielność. Przygotowany został również poczęstunek w postaci grilla i pysznych, różnorodnych ciast. Ponadto całe wydarzenie uświetnił zespół Jaś i Werka, który oprócz wielu utworów z własnego repertuaru na prośbę uczestników zagrał również inne piosenki. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy artystom, a teraz wracamy już do pracy na Warsztacie.
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej po raz kolejny wzięli udział w festiwalu organizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Marcinkowie.Tematem przewodnim konkursu była muzyka bajkowa. Przygotowane przez siebie utwory należało samodzielnie nagrać i wysłać do organizatorów konkursu. Naszą bajkową historię zaśpiewali Kacper Sieruta oraz Beata Mont, którzy wcielili się w role Księcia i Księżniczki prezentując utwór Sylwii Grzeszczak pt. "Księżniczka". Udział w konkursie i samo przygotowanie się do niego było ciekawym doświadczeniem
i niezapomnianą przygodą dla uczestników. Po ogłoszeniu wyników z wielką przyjemnością obejrzeliśmy występy osób z innych placówek nadesłanych do nas drogą mailową. W tym roku zwycięzcami konkursu został Środowiskowy Dom Samopomocy w Jedwabnie. My także byliśmy pod wrażeniem ich wyjątkowego pokazu.
D.W.
Wraz z rozwojem epidemii koronawirusa COVID-19 Warsztat Terapii Zajęciowej na mocy decyzji Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, podobnie jak inne placówki terapeutyczno-wychowawcze, zawiesił swoją działalność. Po trwającej kilka tygodni przerwy z dniem 25.05.2020r. zostały wznowione zajęcia. Zdecydowana część uczestników i pracowników Warsztatu mogła wreszcie wrócić do pracy ale już w nowym reżimie sanitarnym. Codzienne pomiary temperatury ciała, dezynfekcja rąk i obowiązkowe maseczki lub przyłbice na twarzy nie zniechęciły uczestników do podejmowania czynnej nauki i pracy.
Pracownia krawiecka ruszyła naprzeciw pojawiającym się potrzebom i w ekspresowym tempie wyprodukowała niezliczone ilości maseczek dla uczestników. W pracowni rękodzieła artystycznego powstały przyłbice, zaś w pracowni audiowizualnej dizajnerskie maski z rożnymi motywami. Teraz przydały się umiejętność, które uczestnicy nabywali przez ostatnie długie miesiące praktyk.
Tworzyliśmy i będziemy tworzyć z pasją nawet jeśli na drodze stanął nam niebezpieczny COVID.
W tej trudnej, nowej rzeczywistości radzimy sobie całkiem nieźle i uśmiechamy się do siebie mimo pojawiających się problemów... wszak w maseczkach nam do twarzy : )
D.W.
Coroczne spotkanie wigilijne wyczekiwane z niecierpliwością przez naszych podopiecznych odbyło się w Warsztacie 18.12.2019 r. Uroczystość rozpoczęła się od występu uczestników, którzy zaprezentowali piosenkę Czerwonych Gitar „Dzień jeden w roku”. Następnie - po krótkim przemówieniu Pani Doroty Studniak - kierownik WTZ, która złożyła wszystkim świąteczno - noworoczne życzenia – podzieliliśmy się opłatkiem i przystąpiliśmy do konsumpcji pysznych postnych potraw przygotowanych przez instruktorkę pracowni gospodarstwa domowego - Panią Katarzynę Zawadę wraz z uczestnikami. Tradycyjnie częścią naszego obrzędowania był także Mikołaj oraz prezenty. W tym roku kadra WTZ postanowiła także wyróżnić 16 osób, które wyjątkowo angażowały się w życie Warsztatu, byli pomocni i wzorowi. Wybrani uczestnicy otrzymali nagrody pieniężne, które stanowiły miły i na pewno przydatny dodatek przed świątecznym okresem..
Spotkanie przebiegło w milej i przyjaznej atmosferze przy dźwiękach pięknych kolęd i popularnych utworów świątecznych.
D.W.
W tym roku terapeutycznym, we wrześniu mieliśmy okazję spędzić 5 wspaniałych dni w ośrodku wypoczynkowym „Kaletka” koło Iławy. „Kaletka” to urocze, ciche i spokojne miejsce, oddalone od zgiełku świata, otulone zielonym krajobrazem i dźwiękami natury. Podczas pobytu mieliśmy okazję doświadczyć wielu atrakcji takich jak: przechadzki po lesie i zbieranie grzybów, wyprawa kajakami i tratwą po jeziorze, dyskoteki z profesjonalnym didżejem, ogniska nad brzegiem jeziora, zawody sportowe, warsztaty muzyczno - integracyjne i wiele innych… Najbardziej emocjonującym wydarzeniem był podlot ogromnym balonem przymocowanym liną do drzewa, w którym brali udział uczestnicy oraz pełny lot jednej z instruktorek. Między atrakcjami uczestnicy mogli wypoczywać w ustronnych miejscach, porozmawiać, pośmiać się, pobawić lub pograć np. w popularną we Francji grę w Boole.
Dla uczestników wycieczka oprócz formy rekreacyjnej, integracyjnej i edukacyjnej miała też charakter terapeutyczny. Uczestnicy zamieszkali bowiem w kilkuosobowych domkach, gdzie musieli sami radzić sobie w czynnościach z dnia codziennego.
To była ekscytująca przygoda i lekcja życia dla uczestników i kadry WTZ. Polecamy ośrodek wypoczynkowy” Kaletka” i przemiłych gospodarzy z czystym sumieniem.
D.W.
12.07.2019 r. celem uwieńczenia wspólnie spędzonych chwil i podsumowania terapeutycznego roku pracy 2018/2019 spotkaliśmy się na przynależącej do Warsztatu działce ogrodniczej.
Właśnie tutaj otoczeni letnią aurą ogrodu mieliśmy okazję porozmawiać o naszych działaniach, trudach pracy, sukcesach i drobnych porażkach, które towarzyszyły nam w bieżącym roku terapeutycznym.
Żeby uznamiennić i uprzyjemnić spotkanie – kadra WTZ przygotowała dyplomy dla wszystkich uczestników oraz nagrody dla tych najbardziej aktywnych, zdeterminowanych i udzielających się w różnych dziedzinach - również poza Warsztatem. Pani Dorota Studniak - kierwniczka SPRON z wielką przyjemnością wręczyła zasłużonym uczestnikom upominki. Fakt angażowania się uczestników w życie i na rzecz Warsztatu musiał zostać mocno zaakcentowany. To bowiem dzięki staraniom i sumiennej pracy podopieczni WTZ uczą się, odnoszą sukcesy i wzmacniają – a taki jest cel Placówki.
Uwaga spotkania była skupiona także na słabszych uczestnikach - którzy również starali się – jak mogli i potrafili - a problemy zdrowotne z jakimi się zmagają, nie pozwoliły na wypłynięcie na piedestał. Oni w głównej mierze zasłużyli na pochwałę i wielkie brawa. W dowód podziękowania dla wszystkich uczestników oraz pracowników Warsztatu "zaskwierczał" grill, były słodkości, wspólna zabawa i tańce przy muzyce...
i tym miłym akcentem rok terapeutyczny 2018/2019 został zamknięty.
D.W.
Dnia 28 czerwca 2019 najbardziej muzykalni uczestnicy Warsztatu tj. Urszula Czyżewska, Marlena Lupa, Damian Ruszczyk, Roman Schwarz, Beata Mont i Magdalena Miśnikiewicz reprezentowali naszą placówkę w IV Festiwalu Piosenki Przyjaznej „Śpiewać każdy może”pt.”Country music hits” w Marcinkowie.
Tym razem uczestnicy przyjechali z piosenką „Take Me Home, Country Roads”, której nauczenie się, było nie lada wyzwaniem dla naszych artystów, bowiem utwór w przeważającej części był w języku angielskim. Systematyczna nauka pod kierunkiem instruktorki Dagmary Wiśniewskiej przyniosła zamierzone rezultaty. Uczestnicy opanowali trudny tekst piosenki i z dumą mogli wystąpili na scenie, z honorem oddając swój zwycięski Przechodni Puchar Wójta Gminy Purda uczestnikom ŚDS w Marcinkowie, którzy werdyktem jury byli najlepsi w tegorocznym Festiwalu.
Na deser na scenie wystąpił terapeuta ŚDS w Jedwabnie i wschodząca gwiazda muzyki disco polo - Pan Bartosz Abramski (którego już zresztą mieliśmy zaszczyt gościć w naszej placówce). Artysta zaproponował najnowsze hity i stare kawałki disco – każdy znalazł coś dla siebie.
Choć było miło i wesoło to musieliśmy się rozstać…wszak wszystko co dobre – kiedyś się kończy... Wracaliśmy do domu w dobrych humorach - choć już bez naszego zwycięskiego Pucharu.
Przy okazji organizowanych Dni Rodziny 05.06. 2019 r. przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczytnie, uczestnicy Warsztatu mieli okazję zobaczyć występ Pani Joanny Siwik – tegorocznej laureatki „ Szansy na Sukces”.
W "Szansie" Pani Joanna zadebiutowała piosenką „Biegnij przed siebie” Anny Wyszkoni. Młoda gwiazda poza śpiewaniem promuje też zdrowy tryb życia. Można ją zobaczyć między innymi na Instagramie „Gotuj z Dżoanną”– gdzie pokazuje jak jeść mądrze i zdrowo.
Zwyciężczyni „Szansy na Sukces” zaszczyciła swoją obecnością nasz Warsztat i cierpliwie rozdawała autografy wszystkim chętnym uczestnikom oraz pozowała z nimi do zdjęć.
Dziękujemy za odwiedziny J
D.W.
Must be the Musik –taki tytuł nosił skecz kabaretowy, który uczestnicy WTZ zaprezentowali 23.05.2019 r. na scenie GOK-u w Dźwierzutach w ramach konkursu organizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dźwierzutach.
Odważna 6-osobowa grupa stałych bywalców Warsztatu tj. Anna Miller, Teresa Chełstowska, Sławek Dziubiel, Jarosław Butler, Urszula Czyżewska i Nina Sielska, wcieliła się w role jurorów oraz wokalistów popularnego schow.
„Wykony” Włodzimierza Krzaka, Zosi Samochwały i Arkadiusza Wrzeszczyka rozemocjonowały jurorów tj. Elę Zapendowską, Korę Jackowską i Kubę Wojewódzkiego, którzy nie szczędzili ich w swoich ocenach i komentarzach.
Codzienne próby pod kierunkiem Dagmary Wiśniewskiej i duży wkład pracy zaowocował tym,
że uczestnicy już po raz kolejny zajęli pierwsze miejsce. To duże wyróżnienie bardzo ucieszyło naszych satyryków, wzmocniło ich poczucie wartości oraz zdecydowanie zachęciło do dalszych starań i wysiłków na drodze do osiągania jeszcze większych umiejętności i sukcesów w różnych obszarach życia.
D.W.
21.05.2019 r. 19-osobowa grupa uczestników wraz z instruktorami wzięła udział w wycieczce do TVP 3 Olsztyn oraz Radia Olsztyn.
Przywitani przez pracownika Radia - Pana Dominika Chowańca, uczestnicy udali się na enigmatyczną wycieczkę po zakamarkach Radia Olsztyn, gdzie po raz pierwszy zobaczyli „od wewnątrz” jak przebiega praca w takim miejscu.Tu zwiedzili wiele tajemniczych pomieszczeń, między innymi pokoje z podglądem kamer, które na bieżąco przesyłają obraz tego co dzieje się w studiu i gdzie dziennikarze realizują swoje projekty. Dowiedzieli się jak wygląda praca studia redakcji dzienników, studia koncertowego oraz studia emisyjnego, gdzie między innymi tworzy się tzw. „listę emisyjną” składającą się z popularnych piosenek.
W gmachu Telewizji uczestnicy zwiedzili znane ze szklanego ekranu pomieszczenie, w którym powstaje codziennie emitowany na żywo program z wydarzeniami z naszego regionu oraz miejsca, w których opracowuje się programy informacyjne. W sali montażowej uczestnicy podkładali swoje głosy pod wyświetlane klatki video. Na zakończenie wszyscy otrzymali oryginalne notesy z logo TVP 3 Olsztyn.
Wycieczka do Radia i Telewizji była pasjonującym wydarzeniem i doświadczeniem dla uczestników WTZ. Dzięki tej wizycie zobaczyli to, co do tej pory mogli sobie tylko wyobrazić. Wzrosła ich świadomość, dzięki czemu owiane tajemnicą dźwięki dobiegające z radia i obrazy „wychodzące” z telewizora …będą bardziej ” ich”, bardziej przyjazne, bo znane i oswojone.. To zderzenie z rzeczywistością było bardzo rozwojowe i pouczające.
Dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie i poświęcony czas. Będziemy o Was pamiętać zawsze, gdy włączymy Radio Olsztyn i TVP 3 Olsztyn.
D.W.
Uczestnicy z pracowni audiowizualnej skuszeni wystawą prac „Wszystko jest ze sobą połączone” Pani Agi Ciszewskiej (pseudonim Siguni) wraz z instruktorką wybrali się do Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie. Pani Aga - absolwentka Wydziału Sztuk UWM w Olsztynie, laureatka między innymi nagrody portalu ArtSlan w kategorii rysunek/nowe media, wyróżniona za prezentację cyfrową w Galerii Saatchi w Londynie oraz uczestniczka wielu wystaw zbiorowych - wzbogaca tradycyjną technikę o nowe media. Ta innowacyjność właśnie zachęciła uczestników do udziału w wystawie.
Obrazy Pani Agi utworzone z prostych łączących się w poszczególnych punktach, tworzyły piękną, spójną i logiczną całość pracy. W myśl tytułu wystawy - wszystko było ze sobą połączone...
Ciekawa forma, treść i technika „kreskowych” obrazów niewątpliwie wzbudziła zainteresowanie i podziw oraz zainspirowała naszych uczestników.
D.W.
Świąteczny urok roztoczył swoje nici także w naszym Warsztacie. To tutaj w czwartek 18.04.2019 r., otoczeni wiosenną aurą, uradowani swoją obecnością i obecnością gości, upamiętnialiśmy cudowny czas Zmartwychwstania Pańskiego.
Tradycyjnie z tej wyjątkowej okazji przygotowaliśmy pyszne śniadanie, obdarowaliśmy się garścią dobrych życzeń, a dziesięcioosobowy chórek wyśpiewał piękną wielkanocną pieśń.
Uczestnicy bardzo lubią takie spotkania. To ich do siebie zbliża. Długi okres oczekiwania na ten dzień poprzedzony postem, dodatkowo wzmocnił ich apetyty, nie tylko na świąteczne potrawy ale także na życie – bardziej pełne, obfitsze i radośniejsze.
W naszym Warsztacie i w sercach rozbrzmiało już radosne Alleluja! Życzymy wszystkim tego samego!
D.W.
W dniach 21-22.02.2019 r. oraz 04.03.2019 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej brali udział w szkoleniu organizowanym przez Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA w ramach Projektu Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Nidzicy, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 -2020.
Szkolenie prowadziła Pani Anna Lewikowska – Animatorka Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej w Nidzicy. Celem kursu było przekazanie uczestnikom podstawowych informacji nt. ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej. Zajęcia praktyczne w formie warsztatu były dobrym podłożem do przeprowadzenia diagnozy problemów społecznych. Szkolenie zostało tak skonstruowane, żeby każdy uczestnik – bez względu na stopień upośledzenia - mógł w nim aktywnie uczestniczyć. Chociaż sam program kursu mógł wydawać się nieco trudny dla odbiorców, to ciekawy i przystępny sposób podania wiedzy, zaowocował tym, że ekonomia społeczna stała się dla uczestników przysłowiową „bułką z masłem”.
Najlepszym dowodem na to, że czas spędzony z Panią Anną był ogromnie pasjonujący i pouczający a na zajęciach wrzało od emocji jak w gorącym garnku, były uśmiechnięte twarze uczestników i "burza mózgów" trwająca jeszcze długo po spotkaniu.
Sprawdzian ze „Wstępu do Ekonomi Społecznej” możemy uznać za zaliczony…..i to na piątkę z plusem :)
D.W.
Tegoroczny karnawał uczciliśmy 01.02.2019r. w urokliwej restauracji „Grota” w Szczytnie. Na tą wyjątkową chwilę uczestnicy czekali z niecierpliwością od wielu miesięcy. Zabawa rozpoczęła się w godzinach popołudniowych i trwała do późnego wieczoru. Imprezowicze ubrani w niecodzienne stroje tańczyli i bawili się przy wesołej i skocznej muzyce, a chętne osoby brały udział w konkursach z nagrodami. Na koniec uroczystości jury składające się z Pań instruktorek wyłoniło króla i królową balu - najbardziej roztańczonych i rozbawionych uczestników imprezy. Zabawa udała się na całego i choć trzeba było opuścić parkiet i się pożegnać, to dla nas bal trwa nadal…w naszych sercach i wspomnieniach... „Niech żyje bal! Bo to życie to bal jest nad bale!
D.W.
Uroczystość wigilijną wraz z uczestnikami, z instruktorami i zaproszonymi gośćmi świętowaliśmy w czwartek 20.12.2018 w siedzibie Stowarzyszenia. Tego dnia, zapominając o wszystkich waśniach, rozterkach i kłopotach – połączyliśmy się we wspólnej zadumie nad narodzinami Chrystusa.
Życzenia wypowiedziane przez księdza Lecha Lachowicza, wiersze, kruchy opłatek złamany nad stołem, roztkliwiły nasze serca, zaś słodkie dźwięki kolęd rozbudziły iskierki miłości , wiary i nadziei. Smaczne, pachnące świętami potrawy wykonane przez uczestników pod czujnym okiem instruktorki Katarzyny Zawady znikały ze stołów w ekspresowym tempie. Może też dlatego, że za drzwiami czekał nasz „Warsztatowy Mikołaj” ( w tą rolę wciela się od lat nasz uczestnik Tomasz Grudkowski) i kusił prezentami, wystającymi z pękatego worka.
Takie chwile – jak ta przy wigilijnym stole – są niezwykle ważne. Uczą, pielęgnują tradycję, zbliżają do siebie, jednoczą. Dzięki tej tradycji jesteśmy sobie coraz bardziej bliscy, prawie tak bliscy rodzina...
D.W.
Znane chyba wszystkim imieniny Andrzeja tj. popularne „andrzejki” uczciliśmy w swoim gronie w siedzibie Stowarzyszenia. W tym roku postawiliśmy głównie na zabawę taneczną przy repertuarze disco polo, natomiast wróżby…. zostawiliśmy dla dzieci ;) Oczywiście były życzenia dla naszego drogiego Andrzeja i dużo słodkości dla wszystkich imprezowiczów. Zabawa była przednia, a czasu jak zwykle za mało….. Na szczęście adwent nie trwa długo i już niedługo znowu spotkamy się na wspólnej zabawie – tym razem karnawałowej.
D.W.
12 października 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach odbył się Przegląd Polskiej Piosenki Patriotycznej „Rozśpiewane Orzeszki 2018” organizowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Orzeszkach.
W tym roku uroczystość miała wyjątkowy charakter, gdyż łączyła się z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.
Wystrój, oprawa, wspaniali ludzie, muzyka i dobre jedzenie to czynniki, które wpłynęły na niesamowity klimat spotkania – tak ważnego i niepowtarzalnego.
Nasz Warsztat dumnie reprezentowała pięcioosobowa drużyna, w skład której wchodzili Teresa Chełstowska, Nina Sielska, Sławek Dziubiel, Marlena Lupa oraz Urszula Czyżewska. Uczestnicy z zaangażowaniem ćwiczyli pod okiem instruktorki Dagmary Wiśniewskiej i zaprezentowali trzy utwory tj” O mój rozmarynie”, „Ślady wilczych kłów” – piosenka o żołnierzach wyklętych” , i „Nie pytaj o Polskę”. Mimo barier i trudów towarzyszących nauce wokaliści pokonali wszystkie przeciwności i dali z siebie wszystko. Sto lat temu w walce o niepodległość zwyciężyli wszyscy Polacy - w tym roku wszyscy uczestnicy konkursu „Rozśpiewane Orzeszki” zajęli pierwsze miejsca. Jesteśmy z tego bardzo dumni.
Dziękujemy organizatorom ŚDS w Orzeszkach za zaproszenie na tak wyjątkową uroczystość.
D.W.
W środę 3.10.2018r. o godzinie 10-tej, błogi spokój uczestników i instruktorów zajętych codzienną pracą został zakłócony. Wszystko to za sprawą próbnego alarmu pożarowego, który rozbrzmiał w Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz w zaprzyjaźnionym Środowiskowym Domu Samopomocy w Szczytnie.
To była niewątpliwie ciężka próba dla osób niepełnosprawnych. W obliczu niebezpieczeństwa nawet sprawne osoby mogą mieć problem z prawidłową i szybką reakcją. Nasi podopieczni spisali się jednak na medal. Niezwłocznie opuścili budynek i oddalili się w ustronne miejsce, z dala od zagrażającego życiu miejsca. Nie odbyło się oczywiście bez małego zamieszania, chwil niepokoju, niepewności i grozy…. ale przecież o to właśnie chodziło, aby w razie prawdziwego pożaru wiedzieć jak trzeba się zachować i dowiedzieć się jakie emocje mogą towarzyszyć takiemu wydarzeniu.
Nad prawidłowym przebiegiem działania czuwały kierowniczki obydwu placówek oraz zaproszony specjalnie na tą okazję Pan Strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczytnie :)
Dziękujemy za wspólnie przeprowadzoną akcję!
D.W.
Rozpoczęcie nowego roku terapeutycznego 2018/2019 uczestnicy i kadra WTZ uczcili 23.08.2018 roku.
Tym razem powakacyjne spotkanie odbyło się na ogrodowej działce należącej do WTZ. Uczestnicy po miesięcznej rozłące mogli wreszcie spędzić ze sobą więcej czasu, porozmawiać, pośmiać się i pograć w gry sportowe na świeżym powietrzu. Z przyjemnością też zasmakowali grillowych smakołyków. Cudowna, słoneczna pogoda sprzyjała takiej formie spędzania czasu.
Przed nami długi, ciężki rok pracy. Po takim radosnym i szczerym przywitaniu mamy motywacje do dalszych działań. Życzmy sobie powodzenia! Na pewno się przyda!
D.W.
Jak co roku, tak i tym razem nadszedł czas podsumowań, refleksji, podziękowań, nagród....i wakacji. W piątkowy poranek 13 lipca 2018 roku kadra Warsztatów Terapii Zajęciowej i uczestnicy zebrali się na posiedzeniu zamykającym stary rok terapeutyczny. Z powodu pięknej pogody uroczystość odbyła się przed budynkiem Warsztatów. Pani kierwnik – Dorota Studniak podziękowała wszystkim zgromadzonym za pracę na rzecz Warsztatów i Stowarzyszenia. Zostały wręczone dyplomy, a uczestnicy najbardziej zaangażowani, rówież w działania wykraczające poza obligatoryjny obszar pracy – otrzymali nagrody pieniężne. Po formalnej części uroczystości przyszedł czas na zabawę i poczęstunek.
Wszyscy z zaangażowaniem brali udział w dyskotece oraz zawodach organizowanych przez instruktorki. Nie zabrakło pysznych przekąsek - kiełbasek, kaszanek i innych grillowych rarytasów.
Niestety przyszedł czas pożegnania i chociaż wakacje to cudowny czas, uczestnicy z żalem rozstali się z kolegami, koleżankami i instruktorami WTZ. Miejmy nadzieję, że ten zasłużony urlop przyniesie wszystkim upragniony odpoczynek, radość, relaks i nowe pokłady sił na nadchodzący rok pracy.
D.W
1 lipca 2018 roku grupa uczestników i instruktorów WTZ wybrała się do Piasutna, gdzie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Szczytnie Filia im. Jerzego Lanca w Piasutnie, odbyła się X Mazurska Kulinariada.
Tym razem głównym bohaterem uroczystości był ogórek,…a właściwie „Cudów cała górka z zielonego ogórka” – hasło przewodnie tegorocznej imprezy. Aż trudno uwierzyć, że ze zwykłego podłużnego warzywa można wyczarować tyle wspaniałości: łódeczki, krokodyle, potworki, koreczki, miseczki, lemoniady, musy, koktajle…i wiele, wiele więcej. Nasi uczestnicy skrupulatnie przygotowywani przez panią Katarzynę Zawadę - instruktorkę WTZ, przyrządzili przepyszne łódki z sałatkowym nadzieniem.
Kulinariada miała na celu nie tylko prezentację praktycznych umiejętności przedstawicieli zaproszonych jednostek ale także integrację i wspólną zabawę przy dźwiękach muzyki. Po kulinarnych zawodach przyszła kolej na - długo wyczekiwaną i dla niektórych najważniejszą część uroczystości - degustacje potraw, wręczenie certyfikatów i upominków.
Dziękujemy organizatorom za pyszną zabawę!
D.W.
10 lipca 2018 roku czteroosobowa grupa uczestników wraz z instruktorką WTZ - Dagmarą Wiśniewską wybrała się na przyjemny spacer po Szczytnie połączony z wizytą w Naleśnikarni Wanili oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie. Przepiękna pogada zachęcała do wyjścia na świeże powietrze, a tym bardziej do słodkiej wizyty w restauracji, gdzie uczestnicy spałaszowali przepyszne lody z bitą śmietaną. Do odwiedzin w Bibliotece skusiła natomiast wystawa twórczości pana Jana Napiórkowskiego pt. „Mój Skrawek”. Spacerowicze mieli ogrome szczęście, bowiem artysta był obecny akurat w Bibliotece i stanął wraz z nimi do wspólnego zdjęcia na tle swoich prac. Uczestnicy z zachwytem podziwiali malarstwo i fotografie autorstwa pana Napiórkowskiego. Na koniec wpisali się też do specjalnej księgi.
To była wyjątkowo przyjemna wycieczka.....ale jakże pożyteczna!
D.W.
OGÓLNOPOLSKIE
POGOTOWIE STRAJKOWE
WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ
CZERWIEC 2018
Warsztaty Terapii Zajęciowej to placówki działające na rzecz dorosłych osób niepełnosprawnych. Ich celem jest prowadzenia rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do rozwoju samodzielności i nabywanie umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy. W całej Polsce funkcjonuje ponad 700 placówek, w których ponad 27 tysięcy osób niepełnosprawnych ma zapewnioną systematyczną rehabilitacje i wsparcie.
DOMAGAMY SIĘ OD RZĄDU ZWIĘKSZENIA POZIOMU DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKOW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH KOSZTÓW ROCZNEGO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH 1 UCZESTNIKA TJ:
W ROKU 2018 o 1 200 zł na uczestnika
W LATACH 2019 - 2021 o 1 200 zł w każdym roku
OD ROKU 2022 wprowadzenia stałego wskaźnika rewaloryzacji w oparciu o najniższą krajową
Przez ostatnie 10 lat kwota (Algorytm) dofinansowania ze środków PFRON kosztów działalności WTZ była prawie nie zmieniana. Przez ten czas algorytm wzrósł o 8%, a minimalna pensja o 81%. W 2008 roku kwota ta wynosiła 150 % płacy minimalnej, a obecnie 70%.
Taka sytuacja spowodowała narastający odpływ doświadczonej kadry, posiadającej wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Warsztaty mają także olbrzymie kłopoty z wymianą zużytego (20 letniego) wyposażenia, remontami obiektów czy dowozem osób niepełnosprawnych na zajęcia. Naszym Placówką grozi upadek.
Od 2015 roku wielokrotne apele środowiska Warsztatów Terapii Zajęciowej w sprawie poprawy sytuacji finansowej placówek skierowane do Premierów: Beaty Szydło, Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego oraz Ministrów: Elżbiety Rafalskiej i Krzysztof Michałkiewicza pozostały bez konkretnego odzewu!!!!
Korzystając z przepięknej pogody 18.05.2018 uczestnicy WTZ wraz z instruktorami spotkali się na wspólnym grillu na działce należącej do Warsztatów. Impreza była okazją do integracji i aktywności na łonie natury. Uczestnicy grali w piłkę ręczną, odbijali badmintona i odpoczywali delektując się przyrodą. W powietrzu unosił się zapach pieczonych kiełbasek i kaszanki, które oczywiście na końcu spałaszowaliśmy ; )
Można powiedzieć, że sezon grillowy w WTZ został już otwarty. Mamy nadzieję, że następne spotkanie będzie już niebawem.
D.W.
W dniach 19-20.04.2018 zakwalifikowani uczestnicy Warsztatów wzięli udział w wewnętrznym szkoleniu : „Internet bezpieczny i pożyteczny”.
Podczas zajęć, prowadzonych przez instruktorkę Dagmarę Wiśniewską, uczestnicy uporządkowali swoją wiedzę na temat internetu i sposobów wykorzystania go w codziennym życiu. Zapoznali się też między innymi z zasadami bezpiecznego używania aplikacji mobilnych, dowiedzieli się jak postępować w razie naruszenia ich prywatności oraz gdzie szukać pomocy, gdy zetkną się z przestępstwem w sieci. Podczas szkolenia uczestnicy byli bardzo aktywni i zaangażowani. Zadawali mnóstwo pytań i chętnie opowiadali o sytuacjach, które znali z autopsji. Instruktorka Katarzyna Zawada umilała wszystkim czas nauki donosząc co rusz smakołyki, kawę i kusiła domowym obiadem.
Kurs zakończył się egzaminem, który wszyscy zdali śpiewająco. Każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie o ukończeniu kursu, ale przede wszystkim pożyteczną wiedzę i sporą dawkę emocji.
D.W.
12.04.2018 r. odbył się XI Wojewódzki Integracyjny Turniej Gier Świetlicowych pod patronatem Pana Jarosława Matłacha. Organizatorem imprezy był Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczytnie.
Warsztat Terapii Zajęciowej i 31 innych ośrodków terapeutycznych rywalizowali w konkurencjach sportowych (rzut piłką do kosza, slalom, rzut krążkiem hokejowym do bramki) oraz w konkursach wiedzy (wykreślanka, konkurs czytelniczy dotyczący znajomości baśni H.CH. Andersena ).
Terapeuci również mieli specjalne zadanie do wykonania, a mianowicie musieli pozbierać jak najwięcej ziemniaków, w jak najkrótszym czasie.
Miłą niespodzianką był pokazowy występ uczniów szkoły tanecznej ze Szczytna oraz wspólny taniec z młodymi artystami. Spotkanie uwieńczył obiad w Restauracji Zacisze w Szczytnie.
Chociaż nie wróciliśmy do Warsztatów ze zwycięskim medalem ale za to bawiliśmy się świetnie…i o to właśnie chodziło! Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!
D.W.
Tegoroczne Święta Wielkanocne obchodziliśmy 28.03.2018 roku. W tym wyjątkowym dniu spotkaliśmy się przy wspólnym stole na pamiątkę męki i zmartwychwstania Chrystusa.
Naszym gościem honorowym był ksiądz Lech Lachowicz, który swoją przemową wprowadził zebranych w specyficzny klimat obchodzonego Święta. Uczestnicy Warsztatów przygotowali wystąpienie artystyczne, a jedna z dziewczyn - Klaudia Skrzyniecka zaśpiewała przepięknie „ Alleluja”. Świąteczne potrawy zachwycały jak zwykle swoim smakiem, a to za sprawą uczestników i naszej terapeutki Katarzyny Zawady, która była główną pomysłodawczynią i wykonawczynią serwowanych smakołyków. Na koniec ksiądz podarował wszystkim małe prezenty – książeczki i obrazki, a dziewczyny zaśpiewały przygotowane na tę okazję piosenki.
Wielkanoc to czas umacniania i pielęgnowania najważniejszych cnót – wiary, miłości i nadziei. Pamiętajmy o nich zawsze- nie tylko w czasie Świąt. Zabierzmy je ze sobą do domu, do pracy, na spacer… tam gdzie jest radość i tam gdzie mieszka samotność i płyną łzy. Nieśmy te cnoty ze sobą każdego dnia i dzielmy się nimi z ludźmi, a życie będzie łatwiejsze i lepsze.
D.W.
W dniach 1-2.03 i 5-6.03 2018r. piętnastoosobowa grupa uczestników WTZ brała udział w szkoleniu: "Bezpieczne surfowanie w Internecie"- bezpieczeństwo Osoby
z Niepełnosprawnością Intelektualną w Internecie. Kurs został zrealizowany przez ROI Consulting Sp. z o.o. i odbył się w Jerutkach, w budynku Spółdzielni Socjalnej "BULWAR".
Pan Piotr Bukowski - prowadzący owe szkolenie - w bardzo profesjonalny i przystępny sposób wprowadził kursantów w świat intrygującego lecz, nie da się ukryć
- i niebezpiecznego internetu. Uczestnicy podczas czterodniowego szkolenia omawiali
i dotknęli w praktyce wiele ciekawych i ważnych zagadnień, między innymi pojęcia
z zakresu ochrony danych osobowych, ochrony antywirusowej, zakładanie kont na portalach społecznościowych, zasady ustalania haseł do kont, zagrożenia wynikające
z korzystania z czatów, Facebooka i YouTube, poruszali zjawisko hejtingu, problem uzależnienia od internetu, a także poznali tajniki bezpiecznego robienia zakupów w internecie.
Poziom zainteresowania ww. tematyką był naprawdę wysoki, kursanci po powrocie do Warsztatów z zafascynowaniem dzielili się wrażeniami i nowo poznaną wiedzą z innymi uczestnikami i instruktorami. Dodatkowym plusem codziennych spotkań był dobry poczęstunek składający się z obiadu, deseru i pysznej kawy z automatu. Wszystkie te wspaniałości z zaangażowaniem przyrządzali pracownicy Spółdzielni "BULWAR"- byli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szczytnie.
Kurs zakończył się egzaminem, który wszyscy zdali śpiewająco. Zwieńczeniem szkolenia było rozdanie zasłużonych certyfikatów przez prowadzącego i wspólne zdjęcia.
Jakie? Popatrzcie sami; )
D.W.
Dnia 13.02.2018 roku uczciliśmy Walentynki wyjazdem do Olsztyna do kina HELIOS na film pt. "Narzeczony na niby". Jak zawsze do miejsca docelowego dojechaliśmy autokarem. Po dokonaniu drobnych zakupów w ogromnej hali handlowej uczestnicy z wielkim entuzjazmem wkroczyli do sali kinowej, gdzie rozegrała się wartka akcja filmu.
Enigmatyczna nazwa komedii wiązała się z perypetiami głównej bohaterki Kariny, która zakochała się w niewłaściwym mężczyźnie. To opowieść o niedopowiedzeniach i "małych" kłamstewkach, które z czasem przerodziły się w duże i trzeba przyznać....przezabawne problemy.
Ku wielkiej uciesze instruktorów historia o wcale nie "na niby" narzeczonym została odebrana bardzo pozytywnie przez uczestników, nie zabrakło bowiem romantycznych, zabawnych jak i wzruszających momentów.
Do naszej kochanej szczycieńskiej rzeczywistości wróciliśmy zadowoleni, uśmiechnięci i w romantycznych nastrojach - a taki wachlarz emocji na Walentynki jest jak najbardziej wskazany :)
D.W.
Tegoroczny karnawał uczestnicy i instruktorzy postanowili uczcić na swoim teryturium tj. w placówce WTZ.
W zabawie, która miała miejsce w czwartek tj. 01.02.2018 r. uczestniczyli także praktykanci, wśród których był Pan Bartosz Abramski – wschodząca gwiazda muzyki disco polo. Artysta jest twórcą utworów takich jak: "Rodzinny Dom", "Słodkie Czerwone Wino", "Oczu Jej Blask", "Nie Pędź Tyle", "Wierzę w Nas" itd. Pan Bartosz z chęcią zgodził się być wodzirejem na naszej imprezie, czym bardzo ucieszył uczestników WTZ. Oprócz własnych utworów zaprezentował także najbardziej znane i lubiane kawałki innych wykonawców disco polo. Śpiewał, grał, zabawiał....na parę godzin Warsztat Terapii zamienił się w arenę disco polo, a my poczuliśmy się jak na prawdziwym koncercie. Wszyscy dali ponieść się skocznej muzyce. Najodważniejsze osoby zaśpiewały u boku Bartosza własne interpretacje wybranych przez siebie utworów. Oczywiście nie zabrakło również smacznego jedzenia i picia.
Warsztatowy bal karnawałowy udał się wręcz koncertowo. Pozostaje nam mieć nadzieję, że Pan Bartosz wróci i zaśpiewa dla nas za rok...:)
D.W.
Po raz kolejny w naszych Warsztatach mieliśmy okazję podzielić się opłatkiem przy wigilijnym stole. 19 grudnia 2017 po wspólnych trudach przygotowań dwunastu wigilijnych potraw, uczestnicy placówki, kadra - składająca się z instruktorów, kierowców, Pani kierownik Doroty Studniak - oraz gościa Pana Andrzeja Matłacha-Starosty Szczycieńskiego, mogliśmy wreszcie poczuć przedsmak Świąt Bożego Narodzenia.
To wyjątkowe spotkanie rozpieczętowali swoim wystąpieniem Pani Dorota, składając wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia, oraz Pan Andrzej, który dołączył do życzeń garść nowych serdeczności. Pięknie rozbrzmiewające kolędy i wiersze deklamowane przez uczestników opruszyły całą uroczystość niczym delikatny śnieżyk. Każdy mógł połamać się opłatkiem z drugą osobą i powiedzieć sobie ciepłe słowa. Po tradycyjnej kolacji, uczestnicy z niecierpliwością wyczekiwali już tylko warsztatowego Mikołaja ( w tę rolę, jak co roku wcielił się Tomasz Grudkowski) i prezentów.... Po bogatej kolacji w piękne słowa i podarunki, uczestnicy wspólnie posprzątali i porozjeżdżali się do swoich domów.
Wigilijne spotkanie, choć krótkie, wniosło wiele pozytywnych emocji i zbliżyło wszystkich uczestników i pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej.
D.W.
We wtorek 21.11.2017 roku z okazji Dnia Pracownika Socjalnego uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z instruktorami wyjechali do Olsztyna do kina HELIOS w Olsztynie na film pt. "Listy do M 3". Ponieważ uczestnicy uwielbiają wyjazdy w teren, tym razem także byli zachwyceni z możliwości uczestniczenia w wycieczce. Film zaciekawił naszych "warsztatowiczów" – był zabawny, wartki, chwilami wzruszający. Nikt nie narzekał, wszyscy świetnie się bawili, popijając przy tym colę i chrupiąc popcorn.... najchętniej zostali by jeszcze na jeden seans... Niestety trzeba była wracać do Szczytna...
D.W.
13 lipca 2017 uczestnicy wraz z instruktorami i kierownictwem Warsztatów Terapii Zajęciowej świętowali zakończenie roku terapeutycznego 2016/2017.
Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości, gratulacji i podziękowań za małe i duże sukcesy poczynione podczas całego roku oraz systematyczną i rzetelną pracę. Rozdane zostały dyplomy i upominki dla osób z najwyższą średnią ocen i frekwencją. Specjalnie wyróżnieni i szczodrze obdarowani zostali też uczestnicy, którzy w tym roku terapeutycznym opuścili WTZ, gdyż otrzymali zatrudnienie w Spółdzielni Socjalnej BULWAR w Jerutkach.
Nie obyło się też bez smacznego poczęstunku. Były pieczone kiełbaski, szaszłyki, boczek, słodkie łakocie i wiele innych smacznych potraw. W międzyczasie odbywały się różnego rodzaju konkursy i oczywiście dyskoteka.
Zakończyliśmy szczęśliwie kolejny rok terapeutyczny. Co przyniesie następny? Zobaczymy. Oby nie zabrakło nikomu chęci, motywacji do pracy i przede wszystkim zdrowia. Przed nami wakacje, czas relaksu i odpoczynku. Po przerwie znowu spotkamy się i otworzymy wspólnie następny rozdział.... radośniejsi, odprężeni i gotowi do pracy i pokonywania kolejnych wyzwań…
D.W.
Dnia 06.07.2017 roku uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wzięli udział w IX Mazurskiej Kulinariadzie "Smaczne Piasutno". Hasłem przewodnim było : "Smak owocu dojrzałego przyjemnością dla każdego". Zawodnicy wraz z opiekunem przez godzinę przygotowywali potrawy. Nasi konkursowicze zrobili deser "Owocowe chmurki". Pozostałe osoby brały udział w grach, zabawach, konkursach oraz bawiły się przy akompaniamencie zespołu muzycznego. Po zaprezentowaniu wszystkich potraw nastąpiła degustacja i narada jury. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni, zostały wręczone pamiątkowe statuetki oraz certyfikaty.
K.Z.
W Marcinkowie dnia 29.06.2017 roku odbył się III Festiwal Piosenki Przyjaznej „Śpiewać każdy może” pt. „Morskie Opowieści”. W zabawie wzięło udział 10 placówek opiekuńczo - wychowawczych z województwa warmińsko-mazurskiego. Impreza była niezwykle klimatyczna. Wszyscy wykonawcy i instruktorzy byli przebrani w stroje nawiązujące do tematyki morskiej. Górowali piraci, piratki, majtkowie, marynarze, kapitani...
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przygotowali dwa utwory: tj. „Hej morze, moje morze”, którą zaśpiewała Klaudia Skrzyniecka (wokalistkę wspierał muzycznym duet w składzie Uli Czyżewskiej i Magdy Miśnikiewicz ) oraz „Sternik” w wykonaniu Roberta Dziergowskiego, Magdy Miśnikiewicz oraz chórku – Urszuli Czyżewskiej i Niny Sielskiej. Całość zaaranżowała instruktorka pani Dagmara Wiśniewska. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ponieważ to właśnie my wygraliśmy tą zaciętą bitwę, a trzeba przyznać - mieliśmy nie lada konkurencję. Nagrodą główną był puchar przechodni Wójta Gminy Purda, statuetki, dyplomy i inne gadżety. Atrakcją uroczystości były konkursy oraz występ artystyczny kabaretu „Czyści jak łza”.
Rozśpiewani i zadowoleni ze zwycięskich podbojów odpłynęliśmy z dumą do swojego portu WTZ w Szczytnie.
D.W.
Dnia 18.05.2017r. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej brali udział w konkursie wiedzy ogólnej organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Szczytnie.
Zadania dotyczyły różnych dziedzin nauki począwszy od ekologii poprzez geografię i matematykę, na muzyce kończąc. I chociaż zakłada się, że zwycięzca jest tylko jeden… w tym wypadku to zdanie nie znalazło potwierdzenia. Okazało się, że większość uczestników biorących udział w turnieju ma bogatą wiedzę, a do tego bardzo dobry słuch muzyczny. Wobec takiego faktu, wygranymi zostali wszyscy uczestnicy…. i wszyscy też dostali niespodziankę do schrupania.
Wkrótce następny etap konkursu. Już nie możemy się doczekać ;)
D.W.
27.O4.2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dźwierzutach odbył się przegląd form kabaretowych Środowiskowych Domów Samopomocy "KABARETON 2017". Organizatorem wydarzenia był Środowiskowy Dom Samopomocy w Sąpłatach przy Fundacji "Veritas" Polska. W tym roku nasi uczestnicy ( Teresa Chełstowska, Andrzej Elbruda, Damian Ruszczyk, Norbert Malec, Patryk Pietrzak i Rafał Niściorek) zaprezentowali inscenizację z repertuaru kabaretu Hrabi pt. "Typy tancerzy".
Artyści wytrwale ćwiczyli pod okiem terapeutek - Dagmary Wiśniewskiej i Ewy Zbrzeźniak. Ciężka praca naprawdę sie opłaciła. Spośród sześciu zespołów kabaretowych nasi uczestnicy zostali wyróżnieni,......publiczność śmiała się do rozpuku..... i o to przecież chodziło:-)
Występy artystów z różnych placówek nie były jedyną atrakcją imprezy. Przedstawienia przeplatane były zabawnymi konkursami dla instruktorów i kierowców. Był także bigos, ciasta i wiele innych smacznych kąsków...
Słowem- kabaretowy miszmasz:)
D.W.
W środę 19 kwietnia 2017r. uczestnicy i instruktorzy pojechali autokarem do Olsztyna, do kina na film pt. "Piękna i Bestia". Po godzinnej przejażdżce, wycieczkowicze dotarli do kina Helios. Niektórzy, tradycyjnie zaopatrzyli się w colę i popcorn w lokalnym sklepiku i z zaopatrzeniem powędrowali na salę kinową.
Film opowiadał o losach pięknej dziewczyny i księciu o zatwardziałym sercu - zaklętym w ciele Bestii. Historia jest znana chyba każdemu ale wszyscy z wielką przyjemością obejrzeli po raz kolejny najnowszą produkcję filmu.
D.W.
13 kwietnia 2017 roku w Warsztatach odbyło się spotkanie Wielkanocne. W tym roku uczestnicy wraz z instruktorami sami przygotowywali potrawy i zadbali o świąteczny wystrój sali. Pani Dorota Studniak – kierowniczka Stowarzyszenia wraz z zaproszonym gościem Panem Andrzejem Matłachem – Starostą Szczycieńskim - złożyli wszystkim wielkanocne życzenia.
Biesiadnicy tradycyjnie spożyli poświęcone pokarmy i zasiedli do stołów, na których nie zabrakło żurku, białej kiełbasy i słodkich mazurków.
Czas upłynął szybko, przyjemnie i ....smacznie;-). Po sytym śniadaniu wszyscy z ochotą zabrali się do sprzątania...
D.W.
10 kwietnia 2017 sześciu uczestników WTZ brało udział w KALAMBURACH, organizowanych przez Dom Pomocy Społecznej w Szczytnie. Zawody miały formę zabawy, nikt tu nie przegrywał, nie było stresującej rywalizacji, wszyscy trafiali do jednej bramki i wszyscy bawili się naprawdę świetnie. Uczestnicy rysowali i pokazywali gestami hasła - przysłowia, fundując zgadującym dużą dawkę emocjii i humoru.
Do rozwiazywania kalamburów włączyli się również Panie prowadzące imprezę, instruktorzy przybyłych placówek i inni, przypadkowi widzowie zabawy.
D.W.
7 kwietnia 2017 roku uczestnicy i instruktorzy Warsztatów wzięli udział w X Wojewódzkim Turnieju Gier Świetlicowych w Szczytnie. Organizatorem imprezy był Środowiskowy Dom Samopomocy w Szczytnie. W Turnieju wzięło udział 31 drużyn z całego Województwa.
Wytypowani uczestnicy zmierzyli się m.in w konkursie "Ciekawostki i zwyczaje życia zwierząt", "Wykreślance", przebiegli slalom, rzucali piłką do kosza oraz krążkiem hokejowym do bramki. Jedna osoba z pary instruktorów musiała natomiast, przetransportować na kocu drugą osobę, wzdłóż wcale niekrótkiego odcinka sali. Zabawa była naprawdę emocjonująca.
Zwycięzcami Turnieju zostali uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Jedwabna.
Najlepsi otrzymali puchary, pozostali uczestnicy – upominki i dyplomy. Wszystkich też uraczono słodkim poczęstunkiem i obiadem. Miłą niespodzianką dla zebranych był także występ taneczny w wykonaniu młodzieży szkolnej, a także wspólny taniec z artystami.
Już za rok następny Turniej. Chociaż uczestnicy z roku na rok wypadają coraz lepiej na tle innych drużyn, to postanowili już teraz zacząć ćwiczyć, by zwiększyć szanse na zajęcie najwyższego podium......
D.W.
Tegoroczny karnawał uczestnicy i instruktorzy WTZ uczcili 17.02.2017 r. w Restauracji "Grota". Bal rozpoczął się od uroczystego obiadu, bogatych przystawek i słodkiego poczęstunku. Skoczna muzyka oderwała wszystkich od biesiadnego stołu i porwała na parkiet. Zebrani tańczyli przy najpopularniejszych hitach disco polo i pop. Nie zabrakło "Szalonej rudej", "Małej blondyneczki" i "Bałkanicy". Balety przeplatały zabawy ruchowe i konkursy z nagrodami, takie jak "gorące krzesełka" i "tańce z balonem". Na koniec jury wytypowało najbardziej roztańczoną parę na imprezie. Królową i Królem zostali w tym roku Katarzyna Łukowska i Rafał Niściorek. Zwycięzcy ukoronowani i obdarowani słodkościami zaprezentowali swoje umiejętności taneczne na forum.
Zabawa naprawdę się udała. Jeszcze długo będziemy wspominać ten wyjątkowy wieczór
D.W.
Warsztat Terapii Zajęciowej
ul. Wielbarska 4
12-100 Szczytno
tel./fax 89 624 21 88
e-mail: spron-wtz@wp.pl
Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00-15.00.